FOTOGRAFIA TO MOJA PASJA I STYL ŻYCIA.
Jestem artystą fotografikiem, doktorem sztuki filmowej w dziedzinie fotografii. Od kilkudziesięciu lat wykonuję wolny zawód artystyczny pozostając twórcą niezależnym. Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz międzynarodowych organizacji fotograficznych na terenie Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i USA.
Życie zawodowe dzielę pomiędzy fotografię kreacyjną, wykonywaną w postaci zleceń reklamowych w Polsce, Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie i fotografię artystyczną realizowaną w postaci projektów artystycznych i cykli fotograficznych.
Obszar moich działań fotograficznych obejmuje fotografię studyjną (reklamową, produktową, wizerunkową, artystyczną) i fotografię plenerową, do której należy fotografia architektury i wnętrz, fotografia krajobrazu, fotografia industrialna (przemysłowa). Zajmuję się również fotografią muzealną i reprodukcją dzieł sztuki.
Wykonywane przeze mnie projekty realizowane są zarówno w studiu fotograficznym, jak również w przestrzeniach naturalnych, miejskich i industrialnych. W tym zakresie wykorzystuję sprzęt średnio i wielkoformatowy na tradycyjne materiały żelatynowe, jak również unikalne aparaty panoramiczne do wykonywania zdjęć na materiałach fotograficznych średnioformatowych.
Dysponuję własną pracownią i studiem fotograficznym o powierzchni 200 m2 wraz z zapleczem cyfrowym do postprodukcji. Obecnie pracuję posługując się aparatami cyfrowymi o zróżnicowanych parametrach, z dużą ilością dodatkowego wyposażenia i optyki. W pracy studyjnej jak i poza studiem oprócz aparatów z matrycą do 50 Mpx, fotografuję aparatem Mamiya z sensorem 80 Mpx, dzięki któremu uzyskuję najlepszą dostępną pod względem technicznym jakość zdjęć.
Studio, w którym pracuję wyposażone jest w światła błyskowe i unikalne światła ciągłe firmy Dedolight, które wykorzystywane są w produkcji filmowej do efektów specjalnych, a które często wykorzystuję również poza studiem w sesjach architektury i wnętrz.
W pracy plenerowej wykorzystuję zarówno fotografię panoramiczną jak i klasyczną, którą realizuję w postaci fotograficznych panoram cylindrycznych i sferycznych z wykorzystaniem technologii HDR, panoram stereoskopowych 3D, panoram w technice podczerwieni, gigapixelowych panoram do prezentacji z opcją zoom czy też powietrznych z wykorzystaniem drona Inspire2 z wymienną optyką, posiadam licencję operatora drona UAVO (VLOS). Często tworzę TimeLapsy, które przedstawiają przebieg skomplikowanych procesów montażowych, technologicznych czy budowlanych.
Od lat uprawiam fotografię przemysłową, fotografując różnorodne formy architektury przemysłowej w Polsce, Niemczech, Rumunii i Rosji. Za panoramy przemysłowe zdobywam wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach fotograficznych.
W ostatnich latach uzyskałem uprawnienia operatora drona VLOS Projekty artystyczne i komercyjne realizuję w oparciu o technologie fotografii lotniczej pojedynczych ujęć, jak i panoram fotograficznych składanych cyfrowo, w procesie postprodukcji W pracy wykorzystuje dron DJI Inpire 2 z wymienną optyką.
Fascynacja panoramami lotniczymi doprowadziła mnie do realizacji wielu projektów, pierwszy z nich, projekt, który przedstawia portret rzeki Wisły na obszarze Województwa Kujawsko-Pomorskiego, za pomocą panoram wykonanych z drona jak i częściowo tradycyjnych naziemnych. Projektowi towarzyszyła wystawa zaprezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu i wykonana w standardzie Digigraphie w postaci wydruków o rozmiarze 2 metry długości i 60 cm wysokości.
Digigrapie bazuje na rozwiązaniach technicznych firmy Epson i dających gwarancję niezmienności koloru przez okres minimum 70 lat. Posiadam osobisty Certyfikat Digigraphie został mi przyznany mi przez firmę Epson wraz z tytułem artist digigrapie.
Znajduję się w czołówce 50 najlepszych profesjonalnych fotografów panoramistów na świecie. Jestem laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym ośmiokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody - brytyjskiej statuetki OSKARA przyznawanej przez BIPP i MPA w Wielkiej Brytanii, nagrody będącej wizytówką wszystkiego co najlepsze we współczesnej fotografii profesjonalnej.
Zrealizowałem wiele projektów artystycznych i komercyjnych, wśród nich znajdują się: „Miasta kujaw i pomorza w panoramach pionowych z drona”, „Nasz Niebezpieczny Świat”, - „Kształt wody”, „Przestrzenie Kujawsko - Pomorskie 3D", „Nasz Bezpieczny Świat”, „Żaglowce świata”, „Moskiewskie City”, "Wojna Mediów”, „Największe elektrownie Rosji”, „2000 lat przed – 2000 lat po”, „Zagubiony Świat”.
Zdjęcia z projektów zdobyły i ciągle zdobywają uznanie na międzynarodowych konkursach w Polsce i wszystkich kontynentach świata a wiele z nich zostało zakończonych wydawnictwami albumowymi i wystawami.
Fascynacja fotografią panoramiczną oraz eksperymenty z różnymi cyfrowymi technikami fotograficznymi doprowadziły do realizacji projektów bazujących na:
- Panoramach w podczerwieni
- Panoramach stereoskopowych 3 D
Realizacja nowatorskiego projektu panoram stereoskopowych poświęconego obszarom Województwa Kujawsko-Pomorskiego, składała się z albumu i wystawy fotograficznej. Był to pierwszy tego typu projekt zrealizowany na świecie. Album został wydany w nakładzie kilku tysiącach egzemplarzy, a wystawę zaprezentowano w kilkudziesięciu miejscach w Polsce i za granicą Obejrzało ją kilkaset tysięcy widzów Zdjęcia z tego projektu wyróżniane były na konkursie IPA w Kalifornii, a album na międzynarodowym konkursie fotografii i wydawnictw fotograficznych MIFA w Moskwie.
Inne moje projekty podejmowały skomplikowane tematy społeczne czasów, w których żyjemy. Projekt „Nasz Bezpieczny Świat”, którego idea powstała po zamachach terrorystycznych z 11 września stawiał pytanie o relacje pomiędzy bezpieczeństwem jednostki a jej wolnością, której znaczną część oddaliśmy na rzecz państwa i służb w zamian za iluzoryczną gwarancję bezpieczeństwa z ich strony. Prace z tego projektu zostały nagrodzone na kilkunastu międzynarodowych konkursach fotograficznych na czterech kontynentach, w tym również trzema statuetkami brytyjskiego OSKARA Efektem realizacji tego projektu jak również pracy teoretycznej uzupełniającej projekt fotograficzny było uzyskanie stopnia doktora sztuki filmowej na Wydziale Operatorskim PWSFTviT.
W międzyczasie zrealizowałem również projekty stawiające pytania cywilizacyjne jak np. „Wojna Mediów”, w którym to przedstawiłem konflikt pomiędzy mediami cyfrowymi a tradycyjnymi papierowymi rozwijającymi się od czasów Gutenberga.
Efektem dalszych moich poszukiwań w fotografii panoramicznej jest projekt "Wieloportrety osobiste", w którym to projekcie za pomocą zwielokrotnienia postaci w obrazie panoramicznym zaprezentował ludzi różnych zawodów o zróżnicowanym statusie społecznym.
Tworzę limitowane kolekcje swoich prac, opatrzone Certyfikatem Digigraphie, który jest świadectwem i gwarancją najwyższych standardów w cyfrowej reprodukcji prac artystycznych, spełniającym oczekiwania muzeów, galerii i odbiorców limitowanych edycji. Moje fotografie znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą m.in. w Japonii, Rosji, Rumuni, Niemczech, Francji i Emiratach Arabskich.
Moje archiwum fotograficzne to ponad 200.000 zdjęć, w tym ponad 10.000 panoram cylindrycznych, sferycznych oraz panoram macro i gigapixelowych z różnych zakątków Polski, Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.
Prowadzę seminaria autorskie w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim z zakresu fotografii artystycznej, panoramicznej i reklamowej.
Za swoje fotografie zdobyłem około dwustu medali, nagród i wyróżnień na czterech kontynentach.
Fotografie znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Okręgowe – Toruń, Archiwum British Institute of Professional Photography (UK), Archiwum Master Photographers Association (UK), zbiory prywatne w kraju i za granicą m.in. w Japonii, Rosji, Niemczech, Rumuni, Francji i Emiratach Arabskich.
Zostałem uhonorowany przez Prezydenta Miasta Torunia Medalem Thorunium za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki dla miasta Torunia oraz Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za wysokie dokonania w kulturze.
Marek Czarnecki